Mitologia irlandzka – fascynujący świat bóstw, bohaterów i legend celtyckich

Mitologia irlandzka oferuje wiele fascynujących rozdziałów. Jednym z nich jest rasa bóstw Tuatha De Danann – Ludzi Bogini Danu. Jest to fundament mitologii irlandzkiej, wpływający na kulturę, sztukę i opowieści, które przetrwały do dzisiejszych czasów. Zapraszam do zgłębienia informacji o tym niezwykłym ludzie.

Mitologia irlandzka
Mitologia irlandzka

Mitologia Irlandzka – zgłębianie świata Tuatha De Dannan

Mitologia irlandzka to bogaty i fascynujący świat, pełen niezwykłych bóstw, bohaterów i legend, które od wieków kształtują kulturę i tradycje Irlandii. Opowieści te, związane z kulturą celtycką, przyciągają uwagę zarówno miłośników mitologii, jak i tych, którzy chcą poznać historię i duchowość tego zielonego kraju.

Mitologia irlandzka — Pierwotna bogini

Pierwotną boginią Tuatha De Dannan była Danu – reprezentantka wszechświata zrodzonego z Chaosu. Wśród Greków nazywana również jako Gaia. Mama Dagdy i Lira. Danu często kojarzona jest z wodą, co oznacza życiodajną moc i oczyszczenie. W niektórych kulturach celtyckich rzeki i źródła wodne uważane były za święte, co może odzwierciedlać cześć oddawaną Danu.

Według mitologii irlandzkiej rasa Tuatha De Dannan – inaczej Ludu Bogini Danu, pierwotnie zamieszkiwała „zachodnie wyspy”, gdzie do perfekcji opanowali użycie magii. Do Irlandii dostali się drogą powietrzną, ponieważ za pomocą wielkiej chmury i tam też się osiedlili.

Do ludu Tuatha Dé Danann należeli bogowie:

  • Angus MacOg,
  • Dagda,
  • Dian Ceacht,
  • Goibniu,
  • Lug,
  • Nuada,
  • Ogma.

Podróż przez mitologię Irlandzką

Krótko po przybyciu do Irlandii doszło do starcia Ludu Bogini Danu, pod przywództwem Nuady z Firbolgami – ludem, który zamieszkiwał tamtejsze okolice. Bitwa ta zakończyła się zwycięstwem po stronie Tuatha Dé Danann, którzy przejęli kontrolę nad Irlandią.

Nuada – mityczny heros i król irlandii

Podczas starcia Nuada stracił ramię, przez co nie mógł już więcej być królem i został zastąpiony przez Bresa, który w swych rządach wprowadził tyranię. Medyk Dian odtworzył ramię Nuady przy użyciu płynnego srebra, co pozwoliło królowi w późniejszych czasach na ponowne przejęcie władzy. Po tym pokonali oni Fomorian – rasę gigantów, jednak Nuada został zgładzony przez króla Fomorian.

Fomorianie – pierwszy lud

Fomorianie są uważani za jedne z pierwszych istot zamieszkujących Irlandię. Przedstawiani są jako mroczne potężne istoty, często z deformacjami.

Mitologia irlandzka opisuje, że siłą chaosu, destrukcji i surowości natury są właśnie Fomorianie. Podczas swojego panowania lud gigantów stoczył wiele walk, oprócz wspomnianej już wyżej walce z ludem Bogini Danu, Fomorianie stoczyli walkę z Nemedami, którzy ponieśli klęskę i stali się ich niewolnikami. Firbolgowie byli kolejnym ludem, który stanął na drodze Fomorianom, jednak w tym przypadku zawarli oni sojusz z olbrzymami. Królem Fomorian był jednooki Balor.

Dalsze panowanie Tuatha Dé Danann

Lud rządził Irlandią aż do czasu najazdu Milezjanów, plemienia ludzi z Hiszpanii. Lud Bogini Danu musiał ustąpić i odtąd, według mitologii Irlandzkiej miał mieszkać w zaświatach, w Sidhe jako jedni z aes sidhe – czyli ludu ze wzgórz. Jako mieszkańcy zaświatów dysponowali ogromną mocą oraz byli nieśmiertelni, a ich rodowód był starszy od ludzkiego.

Tuatha Dé Danann przywieźli ze sobą do Irlandii cztery magiczne artefakty:

  • Kocioł Dagdy,
  • Włócznie Lugha,
  • Kamień zwany Fal,
  • Miecz Nuady.

Mitologia irlandzka i jej cztery skarby

Kocioł odrodzenia należący do Dagdy był bezdenny i mógł wyżywić całą armię. Miał on leczyć chorych i wskrzeszać umarłych. Włócznia przeznaczenia należąca do Lugha została wykuta przez kowala z Falias. Ten kto ją trzymał, nigdy nie chybiał. Kamień fal bądź też kamień przeznaczenia znajdywał się niedaleko wzgórza Tara i twierdzono, że utrzymuje on Irlandię nad falami i poziomem morza. Miecz Naudy podobnie jak włóczna przeznaczenia – zawsze trafiał swoich wrogów, nikt nie był w stanie mu się przeciwstawić.

Sidhe — wyryte wzgórza

Wszystkie sidhe były częścią jednej szczęśliwej krainy, gdzie nie było bólu, chorób czy starości, natomiast czas spędzali na biesiadach, ponieważ mieli tam pełno jedzenia i napojów.

Sidhe obejmowało również wiele istot nadprzyrodzonych w tym umarłych. Zaliczano do nich wróżki, banshee i inne istoty nadprzyrodzone, wywodzące się od dawnych bogów. Ich siedzibą były zaświaty, a przejścia do nich można było odnaleźć w świecie ludzi.


Źródła:

  1. Mitologia irlandzka/celtycka, „Fandom”, [30.01.2024]
  2. Fir Bolg, „-Mity i legendy”, [30.01.2024]

Oprac. Małgorzata Szlezyngier, Kraków 2024 ©

Małgorzata Szlezyngier
Małgorzata Szlezyngier
Artykuły: 6